1426 N Quincy St
Arlington, VA 22207
703-228-6000
Friday, April 25, 2014

2012-13 News Releases

NEWS
RELEASE

APS Logo

For Immediate Release:
March 4, 2013
For more information, contact the Dept. of School and Community Relations at 703-228-6004 www.apsva.us
  
  Northern Virginia Regional Science and Engineering Fair Winners Named
 
Over the weekend, young scientists from the area had a chance to showcase their projects during the Northern Virginia Regional Science and Engineer Fair. This year’s winners, which include students from APS middle and high schools, were announced on March 3.

Best in Fair Grand Prize – (Students in this category will compete at the International Science and Engineering Fair in Phoenix, AZ, May 12-17.)

Julian Thomassie and Henry Love – Yorktown High School
High Frequency Resonant Transformer

Biruktawit Assefa – H-B Woodlawn Secondary Program
Mapping Phosphorylation Sites Necessary for Large T-antigen Stability through PCR-based Mutagenesis

Alternate Awardee
Margaret Doyle – Yorktown High School
The Efficacy of the Ipomoea batatas Plant as an Aedes Albopictus Larvicide

Best in Fair – (Grades 7 and 8)
Elizabeth Moar – Kenmore Middle School
Is the Air Safe to Breathe?
Ozone Levels and Traffic Rates Around Kenmore Middle School

Virginia State Science Fair – Regional finalists placed first at the regional level and were recommended by the judges to attend the State Science Fair (Regional finalists will compete on April 5-6 at Virginia Military Institute)

James Rigassio – Washington-Lee High School
Meredith Loper – Washington-Lee High School
Nathaniel Grevatt – Washington-Lee High School
Kelley Mark – Yorktown High School
Jeremy Nussbaum – Yorktown High School
Julian Thomassie and Henry Love – Yorktown High School
John Hawley – Yorktown High School
Ariel Bobbett – Washington-Lee High School
Kanika Hav – Washington-Lee High School
Dakota Wenberg – Washington-Lee High School
Marisa Shotwell – Washington-Lee High School
Biruktawit Assefa – H-B Woodlawn Secondary Program
Ellie McDonald and Sophie Frank – Yorktown High School
David Dolaher – Yorktown High School
Mishu Barua – Washington-Lee High School
Samantha Pitcher – Yorktown High School
Margaret Doyle – Yorktown High School

Broadcom Masters – The Broadcom Masters is a national science, technology, engineering, and math competition for students in grades 6-8. (Students will compete online against other students across the U.S.)

Alice Bell – Jefferson Middle School
Reece Preisser and Zachary Rosenthal – Williamsburg Middle School
Clayton Reppert – Gunston Middle School
Elizabeth Moar – Kenmore Middle School
Ricardo Mestre – Gunston Middle School
Bilguuzaga Battogtohk – Kenmore Middle School
Johanna Klein – Jefferson Middle School

For a complete list of winners, click here

Follow us online!
facebook twitter youtube
facebook | twitter | youtube