APS News Release

Arlington County Council of PTAs Announced the 2021-22 Reflections Winners

Last week, the Arlington County Council of Parent Teacher Associations (PTAs) announced the 2021-22 Reflections contest winners at the county level.

Reflections is a nationwide contest and arts promotion program that encourages students to create works in dance choreography, film production, literature, musical composition, photography, and visual arts, based on a common theme. This year’s theme was “I Will Change the World By…” All students from prekindergarten through 12th grade are eligible to enter.

The top winner from each category and age division is selected as “Outstanding Interpretation of the Theme” and goes on to compete in the Northern Virginia District PTA contest. The program continues at the state and national levels.  For questions, please e-mail April Maddox at ccptareflections@gmail.com.  

Dance Choreography
Primary Division (Kindergarten through Grade 2)
Outstanding Interpretation: Charlotte Murphy, Cardinal Elementary
Award of Excellence:  Ellie Forman, Discovery Elementary; Camila Tajuddin, Taylor Elementary
Award of Merit:  Wesley Doerrer, Montessori Public School of Arlington; Warren Ridley, Nottingham Elementary; Stacy Rivera Andrade, Barrett Elementary; Simon Shepherd, Claremont Immersion; Juliana Wamsley, Jamestown Elementary 

Intermediate Division (Grades 3 through 5)
Outstanding Interpretation: Neena Robert, Tuckahoe Elementary
Award of Excellence: Maeve Meeker, Jamestown Elementary
Award of Merit: Evan Bell, Montessori Public School of Arlington; Dahlia DiSoco, Escuela Key; Reva Shukla Gorcys, Cardinal Elementary 

Middle School Division (Grades 6 through 8)
Outstanding Interpretation: Cate LaGarde, Thomas Jefferson Middle
Award of Excellence: Madeline Lund, Kenmore Middle 

Film
Primary Division (Kindergarten through Grade 2)
Outstanding Interpretation: Eloisa “Ella” Wright, Escuela Key
Award of Excellence: Julian Lynch, Montessori Public School of Arlington
Award of Merit: Amelia Doyle, Arlington Traditional School; Arianna Potter, Cardinal Elementary 

Intermediate Division (Grades 3 through 5)
Outstanding Interpretation: Eliana Villwock, Discovery Elementary
Award of Excellence:  Arya Kolluri, Arlington Science Focus; Charlie Whiteman, Cardinal Elementary; James Viator, Arlington Traditional School
Award of Merit: Drake Connally, Claremont Immersion; Nora Hahs-Tenny, Escuela Key; Zachary McCabe, Taylor Elementary; Camilla Randi, Montessori Public School of Arlington; Jackson Wamsley, Jamestown Elementary  

Middle School Division (Grades 6 through 8)
Outstanding Interpretation: Mason Mirable, Williamsburg Middle
Award of Excellence: Mihika Sinha, Dorothy Hamm Middle
Award of Merit: Sarah Dischner, Swanson Middle; Lily Snider, Thomas Jefferson Middle 

High School Division (Grades 9 through 12)
Outstanding Interpretation: Helena Connel, Yorktown High 

Literature
Primary Division (Kindergarten through Grade 2)
Outstanding Interpretation: Valentina McCoy, Montessori Public School of Arlington
Award of Excellence: Jack Guthrie, Discovery Elementary
Award of Merit: Clara Fredricks, Cardinal Elementary; Kiera Mavengere, Nottingham Elementary; Naya Patel, Barrett Elementary; Alice Peay, Arlington Traditional School

Intermediate Division (Grades 3 through 5)
Outstanding Interpretation: Alexander Murphy, Cardinal Elementary
Award of Excellence: Lily Pouliott, Arlington Traditional School
Award of Merit: Anna Fedinatz, Claremont Immersion; Julia Fisher, Ashlawn Elementary; Myla Karr, Nottingham Elementary; Aidan Kunkle,  Barrett Elementary; Saidarshan Nevethan, Montessori Public School of Arlington

Middle School Division (Grades 6 through 8)
Outstanding Interpretation: Ani Veeraraghavan, Swanson Middle
Award of Excellence: Julia Kaldahl, Gunston Middle; Nadia Lachhab, Dorothy Hamm Middle
Award of Merit: Caitlin Good, Williamsburg Middle; Maria Jose Tarzia Gordon, Kenmore Middle; Nareh Wilson, Thomas Jefferson Middle

High School Division (Grades 9 through 12)
Outstanding Interpretation: Evelyn Rives, Wakefield High 

Music Composition
Primary Division (Kindergarten through Grade 2)
Outstanding Interpretation: Joshua Ichel, Escuela Key
Award of Excellence:  Arlymae Carson, Montessori Public School of Arlington
Award of Merit: Matthew Bailey, Discovery Elementary; Avenly Jones, Barrett Elementary; Simon Shepherd, Claremont Immersion 

Intermediate Division (Grades 3 through 5)
Outstanding Interpretation: Mariam Shehata, Taylor Elementary
Award of Excellence: Claire Hocker, Jamestown Elementary; Akunna Isiadinso, Montessori Public School of Arlington; Charlotte Na, Nottingham Elementary; Michael Szeto, Alice West Fleet Elementary
Award of Merit: Lillian Brunk, Cardinal Elementary; Daniela DiSoco, Escuela Key; Viviana Lucrecia Gallardo-Velez, Discovery Elementary; Sanjana Jadhav, Arlington Traditional School 

Middle School Division (Grades 6 through 8)
Outstanding Interpretation: Myriam La, Williamsburg Middle
Award of Excellence: Alaina Szeto, Thomas Jefferson Middle
Award of Merit: Ani Veeraraghavan, Swanson Middle

Photography
Primary Division (Kindergarten through Grade 2)
Outstanding Interpretation: Thomas O’Day, Barrett Elementary
Award of Excellence: Alexandra Smith, Discovery Elementary
Award of Merit: Dhilan Kirwin, Montessori Public School of Arlington; Alexander Shepherd, Claremont Immersion

Division (Grades 3 through 5)
Outstanding Interpretation: Meirona Ricart, Arlington Traditional School
Award of Excellence: Charlotte Na, Nottingham Elementary
Award of Merit:  Zain Ihmeidan, Montessori Public School of Arlington; Linden Ludlow, Discovery Elementary; Jackson Wamsley, Jamestown Elementary

Middle School Division (Grades 6 through 8)
Outstanding Interpretation: Samantha Wong, Swanson Middle
Award of Excellence: Sami Wiriyotin, Thomas Jefferson Middle
Award of Merit: Avaani Jolly, Williamsburg Middle; Miles Wright, Gunston Middle

High School Division (Grades 9 through 12)
Outstanding Interpretation: Vivian Alvarado, Wakefield High

Visual Arts
Primary Division (Kindergarten through Grade 2)
Outstanding Interpretation: Hunter Campau, Taylor Elementary
Award of Excellence: Ajay Aulakh, Discovery Elementary; Andrew Sandoval, Montessori Public School of Arlington; Portia Willems, Alice West Fleet Elementary
Award of Merit: Camila Alfaro, Claremont Immersion; Emery Burns, Jamestown Elementary; Timothy Kochman, Nottingham Elementary; Jose Ralda Cabrera, Barrett Elementary; Kitcha Shankar, Arlington Traditional School; Theo Whiteman, Cardinal Elementary; Jeremy Whittenberger, Ashlawn Elementary 

Intermediate Division (Grades 3 through 5)
Outstanding Interpretation: Aliya-Kay Filabi, Montessori Public School of Arlington
Award of Excellence: Wren Ludlow, Jamestown Elementary; Annabelle O’Day, Barrett Elementary
Award of Merit: Annabelle Cunningham, Claremont Immersion; Trex Fein, Discovery Elementary; Skylar Galliani, Escuela Key; Emily Ganbat, Arlington Traditional School; Madelyn Heminger, Nottingham Elementary; Celia Kilpatrick, Cardinal Elementary; Katherine Leichtman, Ashlawn Elementary; Malia Luckett, Taylor Elementary

Middle School Division (Grades 6 through 8)
Outstanding Interpretation: Egshiglen Ganbat, Dorothy Hamm Middle
Award of Excellence: Roya Stevenson, Swanson Middle
Award of Merit: Lily Hartford, Williamsburg Middle; Mia Moret, Kenmore Middle; Eva Torrico, Thomas Jefferson Middle   

High School Division (Grades 9 through 12)
Outstanding Interpretation: Gabriela Romero Martinez, Wakefield High