APS News Release

Northern Virginia Regional Science and Engineering Fair Winners Named

Northern Virginia Regional Science and Engineering Fair Winners Named Over the weekend, young scientists from the area had a chance to showcase their projects during the Northern Virginia Regional Science and Engineer Fair. This year’s winners, which include students from APS middle and high schools, were announced on March 13.

Best in Fair Grand Prize – (Students in this category will compete at the International Science and Engineering Fair in Phoenix, May 8-13.)
Bilguunzaya Battogtokh – Yorktown: Photodegradation of Organic Dyes Through Improved Catalysis Across a Graphene Oxide-Doped Titanium Dioxide Substrate
Megan O’Briant – Yorktown: Power of Touch: Challenges in Designing Haptic Sensing and Feedback for Neural Controlled Robotic/Prosthetic Hand

Best in Fair – (Grades 7 and 8)
Victoria Graf – Williamsburg: Evolutionary Approach to the Analysis of Classical Music Entropy

Virginia State Science Fair – The following list represents middle and high school first place winners of the Regional Science Fair. Fifteen finalists in grades 9-12 who placed first at the regional level were recommended by the judges to attend the State Science Fair April 8-9 at Virginia Military Institute. Those 15 nominees are marked with an *.

Behavioral and Social Sciences: Akila Islam – H-B Woodlawn; Malva de Boor – Gunston; Karuna Sinha – Washington-Lee; Samantha O’Brien and Madeline Hans – Yorktown: Julianne Meany – H-B Woodlawn; *Elizabeth Kelafant and Khin Kyaw – Yorktown

Biochemistry:  Joan Chongsaritsinsuk – Wakefield

Botany: Madeleine Boerckel – Kenmore

Chemistry: Anais Beauvais – Gunston; Kira Harrison and Ava Barnett – Swanson; Sabrina Atkin – Williamsburg; Madeleine Hughes – Yorktown; *Lily Pond – H-B Woodlawn; Rebecca Joskow – Yorktown

Earth and Space Science: Evan Maly – Jefferson

Engineering: Ellie Fried – H-B Woodlawn; Addison Phelps – Williamsburg; Allison Stocks – Williamsburg; Benjamin Gross – H-B Woodlawn; *Cory Dudka – Washington-Lee; *Megan O’Briant – Yorktown

Environmental Science: James Licato – Swanson; Galilee Ambellu – Williamsburg; Amy Kohan – Wakefield; Emmarose Price – Washington-Lee; *Skylar Brodowski – Washington-Lee; *Bilguunzaya Battogtokh – Yorktown

Mathematics: Victoria Graf – Williamsburg

Medicine and Health: Zoe Apsel – Yorktown; *Annie Zetkulic – Washington-Lee

Microbiology: *Kathleen Love – Yorktown

Physics: Anne Kumashiro – Gunston; Henry Alves – Kenmore; Andrea Gaoat – Kenmore; Kaiya Mitchell – Jefferson; *Kelton Williams – Washington-Lee; Alexander Fogelson – Yorktown; *Emma Sophie Moore – Yorktown

Zoology *Fiona Harris – H-B Woodlawn

Broadcom Masters – The Broadcom Masters is a national, online science, technology, engineering, and math competition students in grades 6-8. (Students will compete online against other students across the U.S.)
Malva de Boor – Gunston; Madeleine Boerckel – Kenmore; Anais Beauvais – Gunston; Kira Harrison & Ava Barnett – Swanson; Sabrina Atkin – Williamsburg; Evan Maly – Jefferson; Ellie Fried – H-B Woodlawn; Addison Phelps – Williamsburg; Galilee Ambellu – Williamsburg; Victoria Graf – Williamsburg; Anne Kumashiro – Gunston; Henry Alves – Kenmore; Kaiya Mitchell – Jefferson

 

For a complete list of winners, click here.